یکی از شیکترین و زیباترین انواع ساکولنت ها، خانواده هاورتیا است که به دلیل مقاومت بالا نسبت به شرایط محیطی و نگهداری آسان، طرفداران زیادی دارد و علاوه بر زیبایی به عنوان یک ساکولنت فواید زیادی برای سلامت ما دارد. هاورتیا انواع گوناگونی دارد که همگی از نظر ظاهر با یکدیگر متفاوتند اما اکثر آنها دارای برگهای نرم و نیمه شفافند و هاورتیا گورخری به دلیل داشتن برگهای نوک تیز و تیره رنگ، کاملا از بقیه آنها متمایز است. اگر به این کاکتوس زیبا علاقه مند هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری هاورتیا و انواع آنها آشنا شوید.

این خانواده بزرگ بیش از ۱۵۰ گونه های مختلف دارد که همگی از کاکتوس های گران قیمت و شیک برای نگهداری داخل منزل هستند. همه اعضای این خانواده دارای قدهای کوتاه و بدون ساقه هستند و برگهای گوشتی از بارزترین خصوصیات آنهاست. همانطور که گفته شد بیشتر افراد این خانواده دارای برگهای شفاف و آبدارند و بعضی از آنها مانند نوع پنجره ای تنها دارای یک پنجره ی شفاف و کوچک در قسمت نوک برگ خود است تا نور خورشید را از آن دریافت کند. مهم ترین و زیباترین انواع هاورتیا عبارتند از :

هاورتیا گورخری ( haworthia attenuata ) ساقه ندارد و به دلیل داشتن برگهای نوک تیز و تیره و رگه های برجسته سفید رنگ، پسوند گورخری را به خود اختصاص داده است. هاورتیا بومی آفریقای جنوبی است و نهایتا تا ۲۰ سانتی متر قد می‌کشد. این کاکتوس از بهار تا پاییز گلدهی دارد و ساقه ی گلها تا ۲۵ سانتی متر ارتفاع و ۶ تا ۱۲ سانتی متر قطر دارند. ظاهر گلها خوشه ای، سفید مایل به سبز و زنگوله ای شکل است و در میان این برگهای گوشتی، آبدار و نوک تیز، ظرافت خاصی به کاکتوس گورخری می‌دهد.

نکته جالب در مورد این نوع کاکتوس این است که تمامی خانواده آن از کاکتوس های سمی برای کودکان و حیوانات محسوب می‌شوند و تنها هاورتیا گورخری است که نه تنها برای آنها سمی نیست بلکه در لیست گیاهان مفید برای کودکان و حیوانات نیز قرار می‌گیرد.

هاورتیا ها بر خلاف نظر عموم به نور نسبتا زیادی نیاز دارند تا رشد فشرده خود را داشته باشند در غیر این صورت رشد آن ها کم شده و شکل نامنظمی خواهند داشت ولی گیاه شما در اثر کمبود نور نمیمیرد. بهترین مکان برای قرار دادن آنها نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم است. در صورت دریافت نور کم، رنگ برگها سبز ساده خواهد شد و نوار های برجسته ی سفید رنگ محو خواهند شد. همچنین دریافت نور زیاد نیز سبب زرد شدن برگها و از بین رفتن گیاه خواهد شد. استفاده از چراغهای فلوئورسنت نیز می‌تواند نور مورد نیاز آن را تامین کند.

نگران نور نباشید. این گیاه تقریبا در هر شرایطی ماندگاری دارد
برای تامین نیاز آبی این کاکتوس بهتر است در فصول رشد آن ( بهار و پاییز ) آبیاری بیشتری انجام دهید مانند هفته ای ۲ بار آبیاری. البته باید در نظر داشته باشید که این عدد به دمای اتاق، نور و … بستگی دارد و حتما قبل از آبیاری از خشک بودن خاک مطمئن شوید. در تابستان نیز به دلیل گرم بودن هوا و نداشتن رشد زیاد بهتر است آبیاری را کاهش دهید و قبل از آبیاری حتما خاک را چک کنید که کامل خشک شده باشد. البته ممکن است تابستان در منطقه ی سکونت شما دارای هوای سرد باشد که در اینصورت می‌توانید به همان صورت قبل آبیاری کنید.
بهترین راه برای آبیاری کاکتوس و ساکولنت این است که گلدان آنها از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا آب اضافی از آن خارج شده و به کاکتوس آسیبی نرساند.
این کاکتوس و خانواده آن همگی به رطوبت زیادی نیاز ندارند و همان رطوبت نسبی محیط برای رشد آنها کافیست.

بهترین خاک برای هاورتیا ترکیب ۵۰% خاک ۷ عنصر با ۵۰% خاک مخصوص کاکتوس می باشد که می توانید آن ها را از آذر کاکتوس تهیه کنید

برای کود دهی می توانید از کود های مخصوص کاکتوس و اسید هیومیک استفاده کنید