گیاه گازمانیا به خاطر گل های بزرگ و ستاره شکلش بسیار مشهور و پر طرفدار است و یکی از دیگر دلایلی که این گیاه را از سایر بروملیادها جدا می کند تنوع بی نظیر رنگ گل های آن است

نام علمی این گیاه Guzmania lingulata و نام انگلیسی آن Scarlet star به معنای ستاره آتشین است. گیاه گازمانیا از خانواده Bromeliadaceae و خاستگاه اصلی آن آمریکای جنوبی است. گازمانیا بیش از ۱۲۰ گونه گلدار تولید میکند. این گل فاقد ساقه می باشد و در دسته گیاهان همیشه سبز قرار دارد. برگ های این گیاه دارای لبه های گوشتی است و گل آن از قسمت وسطی گیاه میروید.

در وسط این گیاه فرو رفتگی ای وجود دارد که به آن فنجان می گویند و بهتر است دائما پر از آب باشد . این آب باید هر چند وقت یکبار تعویض شود.

گازمانیا به دلیل رنگ فوق العاده گل هایش که طیف زیادیی از رنگ ها را مانند زرد، نارنجی، قرمز، صورتی ، سفید و… و حتی رنگ های ترکیبی شامل می شود، به صورت گسترده در طراحی دکوراسیون در هتل ها، لابی ، مراکز خرید و … بکار برده می شود و مردم علاقه زیادی به آن دارند. گفتنی است که در صورت نگهداری صحیح گل های این گیاه به مدت ۴ ماه سالم باقی می مانند.

شرایط نگهداری گل گازمانیا

نور

همانند مابقی بروملیادها، گل گازمانیا نیز در مکان های روشن و نور طبیعی خوشحال تر است.

  • حتما این نکته را در نظر داشته باشید که نور مستقیم و داغ خورشید می تواند موجب ایجاد سوختگی بر روی برگ های گیاه شود.
  • این گیاه برای چند هفته می تواند در نور کم دوام بیاورد ولی ادامه این مشکل منجر به نابودی گیاه می شود.
  • اگر دوست دارید که گیاهتان رشد خوب و عمری طولانی داشته باشد و همچنین پاجوش های زیادی تولید کند، کلید آن نگهداری گیاه در محلی روشن است.

آبیاری

گیاه گازمانیا به آبیاری متوسطی احتیاج دارد. بهتر است فنجان گیاه که همان قسمت رنگی در انتهای گیاه می باشد را با آب پر کنید و هر ۳ الی ۴ هفته یکبار برای جلوگیری از ایجاد باکتری و پوسیدگی گیاه آب آن را تعویض کنید

  • مانند سایر گیاهان باید میزان آبیاری این گیاه را در فصل زمستان و سرما کاهش دهید.
  • آبی که به این گیاه میدهید حتما باید سبک باشد. ابتدا آب را به مدت چند ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آب بپرد.
  • خاک این گیاه باید دائما مرطوب باشد و نه خیس.

دما

در مورد تمامی گیاهان آپارتمانی بهتر است این نکته را بدانید که اگر دما را در شرایط معمولی نگه دارید گیاهانتان به خوبی رشد خواهند کرد. گل گازمانیا نیز از دیگر گلهای آپارتمانی مستثنی نیست تنها باید در نظر داشته باشید که آن را از مکان های سرد و یا گرم دور نگه دارید.

رطوبت

گل گازمانیا بومی جنگل های استوایی است اما به نظر می رسد که می تواند کمبود رطوبت را در خانه و یا محل کارمان تحمل کند و به خوبی دوام بیاورد. تنها به این نکته توجه داشته که امکان اینکه نوک برگ های گازمانیا قهوه ای شود بسیار زیاد است و بهتر است رطوبت آن تامین شود.

  • این گیاه رطوبت را از طریق برگ های خود جذب می کند، بهتر است که آب را به صورت روزانه بر روی برگ هایش اسپری کنید.
  • همچنین برای تامین بهتر رطوبت برای گیاه جزیره درست کنید به این صورت که یک زیر گلدانی بزرگتر از سایز گلدان انتخاب کنید و آن را از سنگ ریزه پر کنید. سپس درون زیرگلدانی را تا نصفه از آب پر کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به صورتی که کف گلدان با آب در تماس نباشد چراکه در غیر صورت می تواند منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شود.

کود دهی

برای گلدهی از کودهای گلدهی ۱۲۱۲۳۶ و برای رشد از کود ۲۰۲۰۲۰ استفاده کنید. همچنین برای جذب بهتر می توانید از کود های اسید هیومیک استفاده کنید

خاک

خاکی که برای گل گازمانیا انتخاب می کنید باید زهکشی بسیار بالایی داشته باشد. این گیاه در خاک ارکیده به خوبی رشد میکند. همچنین می توانید مخلوط خاک ارکیده و هفت عنصر استفاده کنید

خاک مخصوص ارکیده ۲ کیلویی

۵۰,۰۰۰ تومان

خاک ارکیده بیشتر از دانه‌های سبک و درشت مانند پرلیت و لیکا به همراه پیت‌ماس و کوکوپیت تشکیل شده‌است. ریشه ارکیده به مقدار هوای بیشتری نسبت به سایر گیاهان دارد در نتیجه بافت خاک باید دارای روزنه‌های هوا باشد. باید قادر به حفظ رطوبت و در عین حال دارای زهکشی باشد. بهترین روش برای حفظ…

۱۰ عدد در انبار

+
SKU: ۱۰۶۹۶
Category: ,
Tags: ,

خاک ممتاز ۷ عنصر ۳ کیلویی مدل GPP1

۳۵,۰۰۰ تومان

خاک ممتاز ۷ عنصر ۳ کیلویی سون آپ محصول فناوری شده دارای خصوصیات ذیل می باشد : ۱- دارای ترکیبی قوی از ۷ عنصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاهان ۲- نقش کلیدی در بالا رفتن ظرفیت نگهداری و جذب آب و مواد غذایی در ناحیه ریشه ۳- فعال کننده میکرو اورگانیسم های بستر کشت…

۲۰۰ عدد در انبار

+

تعویض گلدان

گل گازمانیا ریشه های کوچکی دارد، به همین دلیل ممکن است که هیچ وقت نیازی به تعویض گلدان پیدا نکنید. گیاه مادری بعد از گل دادن میمیرد که حقیقتی غم انگیز ولی واقعی است که نباید بابت آن اندوهگین شوید چراکه بخشی از چرخه طبیعی زندگی گیاه است و پاجوش هایی که بر تنه گیاه مادری ظاهر می شوند، ادامه دهنده زندگی گیاه اصلی هستند.

  • می توانید پاجوش ها را متصل به گیاه مادری نگهدارید و گل را بعد از خشک شدن ببرید و یا می توانید با دقت بسیار زیادی پاجوش ها را به کمک یک چاقوی تیز و تمیز جدا کنید و آن ها را در یک مخلوط خاک تازه بکارید.
  • صبور باشید چرا که گلدهی گازمانیا از طریق پاجوش هایش به مدت ۳ الی ۵ سال طول میکشد.