گل دراسنا را می توان یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی دانست که در بیشتر خانه ها پیدا می شود. این گیاه انواع مختلفی دارد که هر کس با هر سلیقه ای می تواند از بین آن ها انتخاب کند. دراسنا پرچمی، دراسنا کامپکت و دراسنا بلالی از انواع معروف گل دراسنا هستند. برای نگهداری گل دراسنا کامپکت باید با روش آبیاری دراسنا کامپکت ، غبارپاشی دراسنا کامپکت و … آشنا باشید.
دراسنا کامپکت با نام علمی Dracaena compacta گیاهی بومی آفریقا است. این گیاه از خانواده مارچوبه سانان و هم خانواده گیاه بامبو به حساب می آید. برگ های گیاه سبز و متراکم بوده و نامگذاری آن هم به دلیل همین شکل قرارگیری برگ هاست. دراسنا کامپکت شرایط نگهداری آسانی دارد و می تواند یک گیاه ایده آل برای منزل، دفتر کار و … باشد. در ادامه با شرایط نگهداری گل دراسنا کامپکت آشنا می شویم.

آبیاری دراسنا کامپکت یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. هم آبیاری کم و هم آبیاری زیاد مشکلاتی را برای گیاه به وجود می آورد. بهترین زمان آبیاری دراسنا کامپکت وقتی است که ۳-۴ سانتی متر رویی خاک خشک شده باشد.
آبیاری نامناسب(کم یا زیاد) باعث می شود برگ های دراسنای شما زرد شده و ظاهر زیبای خود را از دست بدهد.
دراسنا کامپکت از جمله گیاهانی است که با نور کم کاملا سازگارند. در واقع حتی نور زیاد می تواند باعث سوختن برگ های این گیاه شود. در کل نور غیرمستقیم و فیلتر شده مثل نور عبوری از پرده برای دراسنا مناسب است. مقاومت دراسنا کامپکت به نور کم باعث شده که این گیاه برای استفاده در دفاتر اداری و کاری کاملا ایده آل باشد.

گل دراسنا به رطوبت متوسط نیاز دارد. در واقع همان رطوبت اتاق برای آن کافیست. البته غبارپاشی دراسنا کامپکت در فصول گرم سال به شادابی گیاه کمک زیادی می کند. البته دقت کنید که غبارپاشی دراسنا کامپکت زیر نور مستقیم نباشد چرا که باعث سوختگی برگ ها و آسیب به گیاه می شود. برای تامین رطوبت علاوه بر غبارپاشی می توانید از روش ساخت جزیره و یا از خزه استفاده کنید. سوختگی نوک برگ های گیاه نشانه کمبود رطوبت است. با تامین رطوبت می توانید از این عارضه دراسنا پیشگیری نمایید.

برای دراسنا بهتر است از خاک های سبک با زهکشی بالا استفاده شود
بهترین خاک برای آن خاک ۷ عنصر می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید
کودهای مایع و کودهای هیومیک اسید برای تقویت گیاه می توانند ماهی یک بار مورداستفاده قرار بگیرند.
تعویض گلدان دراسنا باید بعد از رشد کامل ریشه ها و بیرون زدن آن از زیر گلدان انجام شود. رشد دراسنا به این صورت است که ابتدا ریشه هایش را گستره کرده و بعد گیاه شروع به رشد می کند. پس بهتر است برای دراسنای خود گلدانی با اندازه مناسب تهیه کنید که خیلی بزرگ تر از گیاه نباشد. بعد از این که ریشه ها را از زیر گلدان مشاهده کردید می توانید گلدان را با یک سایز بزرگتر تعویض کنید.