یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی، گیاه کراسولا خرفه ای است که خانواده بسیار بزرگی دارد و همه ی آنها دارای برگهای گوشتی و کاکتوس مانند هستند. این گیاه زیبا و آفتاب دوست از جمله گیاهان سریع الرشد است که برای خانه های پر نور بسیار مناسب است.
گیاه کراسولا با نام علمی “Crassula ovata ” بومی جنوب آفریقاست و دارای بیش از ۱۵۰ گونه است. از مهمترین گونه های آن کراسولا خرفه ای یا گیاه یشم ” jade plant ” است که در کشور ایران محبوبیت زیادی دارد و در بعضی موارد به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به دلیل رشد در زادگاهی گرم و پر نور، کراسولا از جمله گیاهان مقاوم به گرما نیز محسوب می‌شود. برگهای گوشتی و زیبای کراسولا، همیشه سبز هستند. تنها با کمی هرس به صورت ویژه، این گیاه میتواند به یک یونسای زیبا و آپارتمانی تبدیل شود.
همانطور که گفته شد کراسولا به دلیل داشتن ساقه و برگهای گوشتی و قابلیت ذخیره کردن آب در خود، به آبیاری کمتری نیاز دارد. توجه کنید که در تابستان بین ۲ آبیاری خاک به صورت سطحی خشک شده باشد، کافیست. اما در زمستان خشکی خاک باید ۱ الی ۲ سانتی متر از سطح خاک پایین تر رفته باشد تا دوباره آبیاری کنید. کراسولا به خشکی نسبتا مقاوم است اما خشکی کشیدن بیش از حد این گیاه منجر به خشک شدن برگها و ریزش آنها می‌شود. همچنین در صورت آبیاری بیش از حد نیز، ساقه پوسیده شده و برگ های سبز شروع به ریختن می‌کنند. بنابراین داشتن یک برنامه منظم برای آبیاری، سلامت این گیاه را تضمین می‌کند. توجه کنید که برای آبیاری از آب بدون کلر که به مدت ۲۴ ساعت در جایی ساکن بوده است استفاده کنید.

گیاه کراسولا خرفه ای دوستدار نور زیاد است و نور باعث ساقه های ضخیم تر و برگهای پهن و بیشتری تولید می‌کند. البته همانطور که گفته شد نگهداری آن داخل آپارتمان نیز ممکن است و نور کم را نیز تحمل می‌کند. بهترین مکان برای نگهداری کراسولا‌ پشت پنجره است تا بهترین نور را بدون آسیب به برگها دریافت کند. در صورت فراهم بودن نور زیاد‌، اطراف برگها به رنگ قرمز متمایل می‌شود که زیبایی فراوانی به گیاه می‌دهد. اما گیاه شما سالم می ماند. مواظب نور زیاد خورشید در روزهای گرم تابستان باشید، چرا که ممکن است به برگ ها و ساقه ‌گیاه آسیب وارد کند.

گیاه کراسولا نسبت به خاک حساسیت زیادی ندارد و تنها خاکی با زهکش بالا و سرشار از مواد غنی برای آن مناسب است. خاک مخصوص بنسای آذر کاکتوس برای این گیاه مناسب است. داشتن خاکی سبک با زهکش بالا برای این گیاه واجب است زیرا سبب می‌شود که آب اضافی از آن خارج شود و ریشه به مدت طولانی در آب نماند.

برای کود دهی می توانید از کود های بنسای و سه ۲۰ و اسید هیومیک استفاده کنید
کراسولا نیازی به تعویض زود به زود گلدان ندارد. تا زمانی که علائم تعویض گلدان یعنی بیرون زدن ریشه ها، بیحال شدن برگها و … را مشاهده نکرده اید به تعویض گلدان اقدام نکنید.

به دلیل بودن در زادگاهی گرم و خشک و داشتن برگهای گوشتی، کراسولا به رطوبت زیادی نیاز ندارد و در صورت داشتن رطوبت بالا، گیاه از بین خواهد رفت.