کالیسیا یا پینک لیدی (بانوی صورتی) گیاهی زیبا و گل‌دار است که با نام برگ بیدی مینیاتوری نیز شناخته می‌شود. کالیسیا گیاهی دوست داشتنی است که در دسته گیاهان آپارتمانی با روش نگهداری نسبتا آسان قرار می‌گیرد. اگر دوستدار گل و گیاه هستید، برای خرید گیاهان آپارتمانی جهت تزیین منزل و محل کارتان، انتخاب‌های زیادی پیش روی شماست که کالیسیا یکی از این گزینه‌هاست.
بیش از ۱۹ گونه مختلف از کالیسیا وجود دارد که همه آن‌ها بومی آمریکای جنوبی و مرکزی هستند.

نگهداری گیاه کالیسیا دشوار نیست و در صورتی که این گیاه فضای کافی داشته باشد می‌تواند تا سه متر در ارتفاع و عرض رشد کند.

نگهداری گیاه کالیسیا در آپارتمان کار سختی نیست. این گیاه به مراقبتی معمول نیاز دارد و بیشتر از همه باید مراقب میزان نور و آب‌دهی بود. در ادامه روش نگهداری از گیاه کالیسیا را بررسی می‌کنیم.

برای نگهداری از کالیسیا به محیطی نورگیر ولی با نور غیرمستقیم نیاز دارید. هیچ‌گاه نباید این گیاه را در نور بیش از حد قرار داد، زیرا نور بیش از حد باعث پژمردگی، توقف رشد و شکننده شدن برگ‌ها می‌شود.
اگر محیط شما برای یک تکه شکلات گرم باشد و باعث آب شدن آن شود، برای کالیسیا نیز بیش از حد گرم است و باعث آسیب دیدن آن می‌شود.
کالیسیا می‌تواند همیشه در سایه بماند اما این امر در طولانی مدت باعث کاهش میزان فتوسنتز و مرطوب ماندن بیش از حد خاک می‌شود که باعث ضعف گیاه و حتی در مواردی پوسیدگی ریشه می‌شود.
کالیسیا گیاهی رطوبت دوست است. هر زمان که خاک گیاه خشک شود نوبت آب‌دهی بعدی آن است. برای آب دادن به کالیسیا می‌توان به صورت معمول آب را از بالای خاک و از بین برگ‌ها درون گلدان ریخت اما به شرطی که گیاه در محلی با نور غیرمستقیم قرار داشته باشد. روش بهتر برای آب‌دهی به این گیاه، روش آب‌دهی از پایین است. برای این کار باید گلدان را در ظرف آب قرار دهید به طوری که ۲۰% گلدان در آب غوطه‌ور باشد تا زمانی که تمام آب را به خود جذب کند.

مرطوب شدن بیش از حد برگ‌ها در هر بار آب‌دهی باعث زرد شدن برگ‌ها و پوسیدگی ریشه می‌شود. کم آبی گیاه، خود را با نشانه‌هایی مانند خشک شدن برگ‌ها، پیچ‌خوردگی و تغییر رنگ برگ‌ها به طوسی، زرد یا بی‌رنگی نشان می‌دهد.

کم آبی مساله‌ای است که اکثر پرورش دهندگان با آن روبرو هستند. از سوی دیگر آب‌دهی زیاد خود را با نشانه‌هایی مانند زرد شدن برگ‌های پایینی و رشد کم یا توقف رشد نمایان می‌کند.

هیچ‌گاه نباید اجازه داد تا کالیسیا بیش از حد در خاکی خیس یا محیطی تاریک بماند، زیرا ممکن است گیاه را به سمت مرگ هدایت کند. اگر گیاه خود را از بالا و از بین برگ‌ها آبیاری می‌کنید، مواظب باشید که آب کمترین تماس را با برگ‌ها داشته باشد. همچنین برگ‌های خیس شده به سرعت خشک شود تا دچار پوسیدگی نشوند.

کالیسیا به رطوبتی معمول و نرمال نیاز دارد. در واقع همان رطوبت معمول در داخل خانه برای این گیاه کافی است. یکی از نشانه‌های رطوبت کم در این گیاه قهوه‌ای شدن لبه برگ‌های آن است. بهتر است هفته‌ای یک بار برگ‌های گیاه را با اسپری مرطوب کنید و یا در اطراف گیاه ظرف آبی قرار دهید که با تبخیر آهسته آن، رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود.

برای هرس کردن کالیسیا می‌توانید برگ‌های زرد شده یا مرده را از گیاه جدا کنید تا بتواند نفس تازه‌ای بکشد و به رشد خود ادامه دهد. برای هرس کردن گیاه، همیشه باید از ابزاری تیز و تمیز استفاده کنید تا گیاه دچار عفونت یا باکتری نشود.
نباید هیچ‌گاه برگ‌های زرد شده را به صورت ناقص برش بزنید، زیرا ممکن است باعث گسترش بیماری شود. بریدن شاخه‌ها و برگ‌های زرد یا مرده باید به صورت دقیق و درست انجام شود زیرا برش‌های اشتباه می‌تواند به گیاه شوک وارد کند و گیاه نتواند زخم‌های خود را ترمیم کند.