کاج مطبق گیاهی است که در طبیعت می‌تواند تا ۶۰ متر رشد کند اما در داخل خانه این گیاه نهایتا به حدود ۲ متر می‌رسد.
این گیاه واقعا یک کاج نیست بلکه تنها شبیه آن‌ها است.
کاج مطبق گیاهی همیشه سبز است. این گیاه قدی بلند دارد و شاخه‌های افقی آن با برگ‌های سوزنی شکل به شکلی متراکم پوشانده شده است. با بالا رفتن سن این گیاه، برگ‌های سوزنی شکل آن تیره‌تر می‌شوند.
زادگاه اصلی این گیاه جزیره نورفولک استرالیا است.

کاج مطبق نور مستقیم خورشید را نمیپسندد اما با نور صبح یا عصر مشکلی ندارد. بقیه اوقات این گیاه دوست دارد در سایه باشد اما کماکان به نور نیاز دارد و تنها مشکلش نور مستقیم است برای همین باید نوری غیر مستقیم برای آن فراهم کنید.

این کاج نیاز به رطوبتی ۸۰% دارد یعنی همان چیزی که در محل زندگی‌اش بوده، البته که دستیابی به آن در اتاق‌های خانه تقریبا غیر ممکن است. برای این کار می‌توان با اسپری کردن آب به برگ‌ها این رطوبت را ایجاد کرد.
هوای خشک ممکن است باعث ریزش برگ‌های این گیاه شود پس کاج مطبق را در کنار وسایل گرمایشی یا کولرهای گازی قرار ندهید.
اگر دمای بیرون حداقل ۱۰ درجه است می‌توانید گیاه را به بیرون منتقل کنید به شرطی که نور مستقیم خورشید به آن نرسد مخصوصا آفتاب ظهر.
بهتر است گیاه را به صورت منظم و در طی سال بچرخانید تا الگوی رشد گیاه منظم شود.

خاک مناسب کاج مطبق ترکیبی از خاک گلدان، ماسه و سنگ است. این خاک هم به خوبی آب را تخلیه می‌کند و هم گردش هوا به خوبی در آن انجام می‌شود.
برای تهیه خاک کاج مطبق می توانید از ترکیب بارک پیت و ۷ عنصر استفاده کنید. حتما به یاد داشته باشید قبل از کاشت با لیکا گیاه را زهکشی کنید.

در طول بهار تا تابستان این گیاه به آب زیادی نیاز دارد. ریشه‌های این گیاه در این مدت نباید هیچ‌گاه خشک شوند و البته نباید هم در آب غرق باشند. هر زمان که سطح خاک خشک شد زمان آب‌دهی مجدد به این گیاه است.
اگر در سینی گلدان کاج مطبق سنگ‌ریزه وجود ندارد بعد از بیست دقیقه آب سینی را خالی کنید تا گیاه در آب نماند.

همچنین برای کود دهی میتوانید از کود های اسید هیومیک و ۲۰-۲۰-۲۰ و آهن برای این گیاه استفاده کنید

ریزش و افتادگی شاخه‌ها، برگ‌ها یا حتی نوک آنها اتفاقی رایج در نگهداری از کاج مطبق به شمار می‌رود؛ حتی اگر شرایط محیطی کاملا برای رشد آنها ایده‌آل باشد.
با رشد کاج، ممکن است تعدادی از برگ‌ها و یا حتی تمامی شاخه‌های بخش پایینی آن ریخته و از گیاه جدا شوند. این نوع از ریزش طبیعی است و نباید بابت آن نگران شوید. اما اگر برگ‌های خشک و قهوه‌ای در نقاط مختلف کاج ظاهر شد، حتما باید موضوع را بررسی کنید.
ریزش گسترده برگ‌های کاج مطبق، عموما به علت نامناسب بودن شرایط محیطی رخ می‌دهد.
پایین بودن میزان رطوبت، کوددهی و آبیاری نامناسب ازمهم‌ترین فاکتورها هستند. این گیاه، گیاهی گرمسیری است؛ در مناطق پرباران رشد کرده و به بالا بودن میزان رطوبت عادت دارد. خوشبختانه می‌توانید تا حد زیادی این شرایط در محیط داخلی خانه نیز فراهم کنید، اگرچه به کمی زحمت نیاز دارد. در کل به خاطر داشته باشید که کاج مطبق، نیاز به رسیدگی و توجه مداوم دارد.

هنگام بررسی کردن این سه فاکتور اساسی، ابتدا باید به سراغ آب بروید. الگوی آبیاری خود را مرور کنید:
آیا گیاه را به صورت مداوم آبیاری می‌کنید، اما هر بار آب کمی به آن می‌دهید؟
آیا زیر گلدانی کاج شما همیشه خیس است؟
هردوی این موارد می‌تواند به مشکلات جدی منجر شود.
قبل از آبیاری کاج مطبق، میزان رطوبت خاک را به وسیله انگشت خود بسنجید. آن را حدود ۳ سانتی متر در خاک فرو کنید اگر خشک بود، باید گیاه را آبیاری کنید. آب دهی به گیاه باید به خوبی انجام بگیرد، یعنی آنقدر به آن آب بدهید که میزان اضافی از حفرات زه کشی موجود در زیر گلدان خارج شوند.
هرگز اجازه ندهید خاک دائما خیس بماند، زیرا سبب پوسیدگی و فاسد شدن ریشه خواهد شد. همیشه آب زیر گلدانی را بلافاصله پس از آبیاری خالی کنید و یا گیاه را در سینک آبیاری کنید.
آبیاری در دفعات زیاد اما مقدار کم، نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای گیاه باشد. آب باید تمام خاک را در بر بگیرد تا ریشه بتواند به آن دسترسی پیدا کند. اگر آب تنها به لایه‌های رویی خاک برسد، گیاه تشنه باقی خواهد ماند. بهترین روش این است که دفعات آبیاری را کم، اما مقدار آن را افزایش دهید.