این نخل با نام انگلیسی ( Madagascar Palm ) بومی ماداگاسکار و جنوب آفریقاست. نخل ماداگاسکار شرایط نگهداری آسان و مقاومت بالایی در برابر بی توجهی دارد پس اصلا نگران از دست دادن آن نباشید چرا که کشتن آن به مراتب سخت تر از نگهداری آن است و همین سهولت در نگهداری، آن را برای رشد و پرورش در تمامی نقاط زمین مناسب کرده است. نخل ماداگاسکار دارای برگهای کشیده، نازک و سبز براق در انتهای تنه است و روی تنه تیغ هایی بسیار تیز رشد می‌کند که اندازه آنها در نخل های بزرگ گاهی به ۶ سانتیمتر هم می‌رسد.

این نخل رشد خوبی دارد و با فراهم بودن تمامی شرایط، در طول سال حدود ۲۰ سانتیمتر قد می‌کشد. در اوایل فصل بهار از رأس این تنه ی پر تیغ و خشن گلهای سفید و زیبایی می‌روید که در تضاد با ظاهر اصلی و تیغ دار نخل ماداگاسکار است و همین امر زیبایی این کاکتوس را چند برابر می‌کند. تنه این نخل کلفت است و داخل خود آب را ذخیره کرده و در صورت نیاز از آن استفاده می‌کند درست مانند تیغ ها !

همانطور که در بالا گفته شد، نخل ماداگاسکار آب را در خود ذخیره کرده و نسبت به خشکی مقاوم است. اما توجه داشته باشید که این مقاومت تنها برای زمان های حساس است و از اینکه همیشه به این گیاه خشکی بدهید خودداری کنید. پس حتما آبیاری را به طور منظم و با خشک شدن خاک انجام دهید تا نخل از ذخیره ی آبی خود استفاده نکند. در هنگام آبیاری، توجه کنید که حتما آن را سیراب کنید تا به ریشه ها نیز آب برسد. از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید تا ریشه ها دچار پوسیدگی نشوند.
تمامی نخل ها دوستدار نور متوسط رو به زیاد هستند پس حتما در صورت داشتن یک مکان با نور متوسط و یا زیاد، این گیاه را خریداری کنید و اگر خانه شما دارای نور کم و یا حتی تاریک است بهتر است ماداگاسکار را فراموش کرده و به سراغ گیاهان آپارتمانی سایه دوست بروید. بنابراین بهترین مکان برای قرارگیری این کاکتوس، در فاصله ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر و یا نزدیک پنجره جنوبی با نور متوسط است.

رطوبت نسبی محیط برای این نخل کافیست و به رطوبت اضافه اصلا نیازی ندارد و با خیال راحت می‌توانید نسبت به نیاز رطوبتی آن بی تقاوت باشید.

خاکی سبک با زهکش بالا برای این نخل مناسب است. بهترین خاک، خاک کاکتوس با ترکیب خاک ۷ عنصر به نسبت مساوی است تا آب را به راحتی از خود عبور دهد.
همواره این خاک ها را می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید
برای کود دهی این گیاه می توانید از کود مخصوص کاکتوس ها و کود اسید هیومیک استفاده کنید