گیاه فیکوس الاستیکا از گیاهان بسیار زیبا و مقاوم است که برگ های چرمی و پهنی دارد و در رنگ های مختلفی موجود می باشد. این گیاه به صورت درختچه ای رشد می کند و می تواند به منزل شما جلوه ای فوق العاده ببخشد. برای این که گیاهی شاداب داشته باشید باید نکات و شرایط نگهداری فیکوس را بدانید. در این مقاله شرایط نگهداری فیکوس الاستیکا مثل خاک فیکوس ، آبیاری فیکوس و … را به شما معرفی می کنیم. اگر شما هم به نگهداری این گیاه زیبا علاقه دارید با آذر کاکتوس در این مقاله همراه شوید.
این گیاه به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد اگر چه در سایه و نور کم دوام می آورد ولی رشد مطلوبی ندارد. همچنین بهتر است گیاه را دور از نور مستقیم قرار دهید. نور شدید موجب بی رنگ شدن برگ‌ها می‌شود. نور کم و ناکافی محیط هم یکی از دلایل ریزش برگ‌های گیاه است.

این گیاه رطوبت را ترجیح می دهد اما به خشکی هم مقاوم است. بهتر است صبر کنید تا در فاصله ی بین دو آبیاری خاک خشک شود و توجه داشته یاشید که خاک گیاه نباید خیس و غرقابی باشد چرا که به تدریج موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود و برگ های پایین گیاه زرد شده و می ریزند و به مرور زمان گیاه از بین می رود. تشنگی شدید گیاه موجب لوله شدن برگ‌ها و آویزان شدن آن ها می‌شود که برای رفع این مشکل می توانید به مدت ۱۵ دقیقه گیاه را در تشت پر از آب قرار دهید.

برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بهتر است یک ظرف آب در کنار آن قرار دهید و یا هفته ای یک تا دو بار اقدام به غبارپاشی کنید. توجه داشته باشید که غبار پاشی در زیر نور مستقیم آفتاب باعث ایجاد لکه های سوخته بر روی برگ های گیاه می شود پس از انجام این کار خودداری کنید.

جهت رشد بهتر گیاه فیکوس می توانید از کود مخصوص اسید هیومیک و سه ۲۰ طبق دستور العمل استفاده کنید. البته نباید در مصرف کود زیاده‌روی کنید چرا که باعث سوختن گیاه می شود.
بهترین خاک فیکوس که می توانید استفاده کنید، خاک ۷ عنصر که هاوی کمپوست نیز هست می باشد.می توانید این خاک را از گلخانه آذر کاکتوس تهیه کنید
زمان مناسب برای تعویض گلدان هنگامی است که ریشه گیاه از خاک بیرون زده باشد در غیر این صورت تعویض گلدان را به تعویق بیندازید.

برای تمیز کردن برگ ها از اسفنج مرطوب و یا پارچه ی پنبه ای کمک بگیرید و با کمک آب برگ ها را تمیز کنید. توجه داشته باشید که استفاده از مواد شیمیایی براق کننده برای گیاه مضر است و بهتر است از این کار صرفنظر کنید.