گل فیتونیا از جمله گیاهان ریز نقش و زیبا برای نگهداری داخل آپارتمان است که نگهداری نسبتا آساتی دارد. این گیاه زیبا با برگهای طرحدار و جالب یکی از محیوب ترین گیاهان مناسب تراریوم است چرا که علاقه ی شدیدی به رطوبت دارد. برگهای فیتونیا همیشه سبز است اما رگه های صورتی، سفید، ارغوانی و یا قرمز بر روی آنها دیده می‌شود و همین طرحهای عجیب سبب پرطرفدار شدن این گل شده است.
فیتونیا ( Fittonia versehaffeltii ) گیاهی زیبا و بومی کشور پرو می‌باشد. ساقه فتونیا کرک مانند و پوشیده از مو است و در شرایط ویژه گلهای سفید رنگ تولید می‌کند که استفاده ی زینتی ندارد و بهتر است برای پرپشت شدن گیاه، آنها را حذف کنید. ارتفاع این گیاه به ۱۵ الی ۳۰ سانتی متر می‌رسد و برگهای آن پهن، قلبی شکل و نسبتا کوچک است. از نام های دیگر فیتونیا می‌توان به برگ نعنایی، گل موزاییکی و … اشاره کرد.

اگر بخواهیم خلاصه ای از نیازهای فتونیا را بیان کنیم باید بگوییم که این گیاه نیازمند نور متوسط، حرارت نسبتا بالا، آبیاری رو به زیاد، رطوبت بسیار زیاد و خاکی سبک است
گل فیتونیا نسبت به سایه مقاوم است اما بهترین مکان برای قرار گیری آن پشت پنجره های شمالی است. توجه کنید که تابش شدید آفتاب به برگهای آن سبب نازک و چروکیده شدن برگ خواهد شد و در نهایت نابودی گیاه را منجرمی‌شود. پس از قرار دادن گیاه در پشت پنجره های آفتابگیر با نور شدید و نور مستقیم خورشید، خودداری کنید.

آبیاری یکی از مهم ترین آیتم های نگهداری از فیتونیا است. این گیاه ظریف به خشکی خاک حساس است و در صورت خشکی کشیدن برگهای آن چروکیده و نازک می‌شود و اگر این خشکی ادامه پیدا کند سبب ریزش برگ ها و مرگ آن می‌شود. البته باید بدانید که پر آبی نیز برای این گیاه ضرر دارد و سبب پوسیده شدن ریشه و ساقه می‌شود. بنابراین با یک آبیاری منظم زمانی که خاک آن کمی مرطوب است، گیاهی سالم و شاداب داشته باشید. بهتر است از آب بدون املاح برای آبیاری و غبار پاشی استفاده کنید.

رطوبت یکی از علاقه مندی های گیاه فیتونیا است. می‌توانید از راههای تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان استفاده کنید و با استفاده از ساخت جزیره، قرار دادن یک ظرف آب کنار گلدان و یا غبار پاشی روزانه، رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید. توجه کنید که در روزهای گرم تابستان، حتی به ۲ بار غبار پاشی در روز نیز نیاز دارد. به دلیل همین نیاز رطوبتی بالا در فیتونیا، این گیاه یکی از گیاهان مناسب برای تراریوم محسوب می‌شود.

بهترین خاک برای آن خاک ۷ عنصر می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید