گل شمعدانی از دیرباز در خانه‌های ما ایرانیان جا داشته است و اولین تصویری که با شنیدن نام آن در ذهن تداعی می‌شود، گلدان های سفالی با گلهای قرمز و زیبا بر لب حوض است. شمعدانی از انواع گلهای آپارتمانی با گلبرگهای خوشه ایست که رنگبندی و انواع متنوعی دارد. نگهداری گل شمعدانی بسیار آسان است و همین امر، آن را به گلی پرطرفدار در آپارتمان تبدیل کرده است.

گل شمعدانی بومی کشور آفریقای جنوبی است و با این وجود از سالیان دور در خانه های ما وجود داشته است. رنگ گل های شمعدانی سفید، قرمز، صورتی و بنفش و به شکل چتر ساده روی ساقه ظاهر می شوند. این گیاه به طور طبیعی تا یکسال دوام میاورد اما در صورتی که شرایط فراهم باشد میتواند سالیان زیادی به حیات خود ادامه دهد. خرید گل شمعدانی می‌تواند یکی از گزینه های بسیار مناسب برای آپارتمان و یا فضای باز باشد.

گیاه به نور غیر مستقیم زیادی نیازمند است و در صورتی که این مقدار نور تامین نگردد گل های آن شروع به ریزش میکند. نور مستقیم کم یعنی سایه یا نیم سایه نیز برای شمعدانی مناسب است. توجه داشته باشید که شمعدانی را در زیر نور شدید خورشید قرار ندهید.

گیاه شمعدانی به رطوبت نسبتا کمی نیاز دارد و رطوبت محیط میتواند برای آن مناسب باشد. به یاد داشته باشید که شمعدانی در محیطی که رطوبت بالایی دارد عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

بهترین خاک برای آن خاک ۷ عنصر می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید

برای کود دهی می توانید از کود های گلدهی و سه ۲۰ و اسید هیومیک استفاده کنید