شفلرا یکی از گیاهان آپارتمانی زینتی و محبوب است که با وجود نگهداری آسان، به توجه ویژه ای نیاز دارد. این گیاه زیبا در دو نوع ابلق و سبز وجود دارد و به دلیل فرم زیبا و چتر مانند برگها طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. همچنین شفلرا رشد نسبتا سریعی دارد و می‌تواند در یک زمان کم به یک درختچه زیبا تبدیل شود و خانه شما را سبز کند.
گیاه گرمسیری شفلرا با نام انگلیسی (umbrella tree) و نام علمی (Schefflera arboricola) بومی سرزمین استرالیا است و دارای برگهای سبز و ابلق و چرم مانند است. در این گیاه برگها به وسیله دمبرگ به شاخه وصل می‌شوند و تعداد دمبرگ ها از ۳ تا ۸ عدد متغیر است. برگهای شفلرا ۲۰-۹ سانتیمتر طول و ۱۰-۴ سانتیمتر عرض دارند و ارتفاع آن در صورت فراهم بودن شرایط مطلوب به بیش از ۳ متر هم می‌رسد. برعکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه انتهایی شاخه های جانبی رشد می‌کنند، در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است و شاخه های کوچکتر همگی از ساقه اصلی رشد می‌کنند.

در صورتی که از شفلرا در فضای باز و باغچه نگهداری کنید، شاهد شکوفه های سفید و صورتی آن خواهید بود اما اگر از آن در محیط بسته آپارتمان نگهداری می‌کنید، منتظر گل و شکوفه نباشید چرا که شفلرا در فضای بسته گل نمی‌دهد. اما همه ما می‌دانیم که شفلرا به دلیل زیبایی برگها محبوب و پرطرفدار است و گلهای آن ارزش زینتی ندارند. شفلرا در هنر بونسای سازی نیز اهمیت ویژه ای دارد و انواع کوتاه قامت آن را می‌توان با هرس و پیوند به بونسای تبدیل کرد.

شفلرا در لیست گیاهان سمی برای کودکان و حیوانات خانگی قرار می‌گیرد و در صورت خوردن و جویدن برگها ممکن است سبب احساس سوزش، تورم و مشکلات تنفسی شود. بنابراین گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.
گیاه شفرا به نور متوسط تا زیاد غیر مستقیم نیاز دارد و آن را در نزدیکی پنجره های آفتابگیر قرار دهید تا همیشه شاداب باشد.این گیاه در صورت قرار گرفتن در محل های سایه و بدون نور نیز سالم می میاند. از قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید و در صورتی که برگها بسیار کشیده و به یک سمت چرخیده اند باید بدانید که نور دریافتی گیاه زیاد است و گیاه تقارن خود را از دست داده است و به سمت نور کشیده شده است.
شفلرا به آبیاری زیاد در فصول رشد و آبیاری کم در فصول سرد نیاز دارد. اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید. شفلرا به آبیاری زیاد حساس است و دچار ریزش برگ می‌شود. همچنین رطوبت همیشگی خاک سبب غرقاب شدن ریشه ها، پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه می‌شود. از آب بدون املاح و تصفیه شده برای آبیاری استفاده کنید و هرگز در زمان آبیاری روی برگها و شاخه ها آب نریزید.

گیاهان در شرایط محیطی زادگاه خود رشد بهتری دارند و در صورتی که محیط نگهداری آنها به شرایط زادگاهشان نزدیک تر شود، رضایت بیشتری دارند. بنابراین با توجه به گرمسیری بودن شفلرا، این گیاه به رطوبت متوسط تا زیادی نیاز دارد. رطوبت ۴۰ الی ۵۰ درصد برای شفلرا مناسب است و در فصول گرم و یا فصول خشک از روش جزیره برای تامین رطوبت آن کمک بگیرید.

بهترین خاک برای آن خاک ۷ عنصر می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید

برای کود دهی می توانید از کود های سه ۲۰ و اسید هیومیک استفاده کنید

گیاهان آپارتمانی برای تنفس کردن به روزنه های روی برگشان نیاز دارند و در صورتی که این روزنه ها با گرد و غبار پوشانده شده باشد، نمی‌توانند به درستی نفس بکشند و شادابی خود را از دست می‌دهند. بنابراین بهتر است که هر چند هفته یکبار برگ گیاهان را به دستمال مرطوب تمیز کنید.

برای تمیز کردن برگها می‌توانید یک لیوان آب را با چند قطره شیر ترکیب کنید و با دستمال آغشته به این ترکیب برگها را تمیز کنید. به هیچ وجه از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید.