سیکاس یکی از قدیمی ترین و بهترین درختچه های آپارتمانی و فضای باز برای استفاده در لنداسکیپ و زیباسازی محیط است. اگر تا به حال گلدان سیکاس را از نزدیک ندیده اید، احتمالا برگهای آن را در گل آرایی انواع سبد گل و یا دسته گل مشاهده کرده اید. سیکاس علاوه بر مقاومت بالا ظاهری زیبا برای دکوراسیون خانه دارد و از این جهت در میان طراحان دکوراسیون محبوبیت بالایی دارد.
درختچه زینتی سیکاس ( Sago palm ) گیاهی با ساقه ضخیم و غده ای با رشد کند است و بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا، استرالیا، آفریقا، هند و چین است. جالب است بدانید که این گیاه زیبا از دوره دانیاسورها آمده است و از آن زمان تا کنون تغییرات زیادی نداشته است. سیکاس گونه های بسیار فراوانی دارد و و برگهای آن کشیده و شبیه به نخل هاست با این تفاوت که آنها چرمی، براق و کشیده ترند. ارتفاع بعضی از خانواده ی سیکاس به ۱۵ یا ۱۶ متر هم می‌رسد اما این عدد در خانه اتفاق نمی‌افتد و و ممکن است تنها تنه ی آنها قطور شود.

یکی از مسن ترین اعضای خانواده ی سیکاس متعلق به جنوب آفریقا است در باغ گیاه شناسی انگلستان وجود دارد و با پیازی به ارتفاع ۴ متر و سن ۲۲۰ سالگی خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید در ابتدا این گیاه را به دلیل شباهت برگها به سرخس و نخل ها از خانواده ی آنها به حساب می‌آوردند. اما بعد ها با یافتن نمونه های بیشتر از سیکاس ها، آن ها یک خانواده بزرگ را تشکیل دادند.

تنها نکته ای که باید در مورد آبیاری این گیاه رعایت کنید این است که قبل از آب دادن حتما از خشک بودن خاک آن مطمئن شوید. اگر سیکاس در گلدان کاشته شده است، از خیس بودن دائمی خاک خود بیزار است و خشکی را نیز خیلی نمی‌تواند تحمل کند اما در صورت کاشته شدن آن در خاک باغچه، هم تحمل کمی در مقابل خشکی دارد و هم می‌تواند کمی مرطوب بودن خاک را تحمل کند.

بهتر است در دوران برگدهی سیکاس آبیاری را افزایش دهید تا رشد آن بیشتر شده و برگهای بیشتر و شاداب تری تولید کند. توجه کنید که در هنگام آبیاری از ریختن آب بر روی برگهای آن خودداری کنید تا از پوسیدگی برگها جلوگیری شود.
همانطور که گفته شد سیکاس گیاه فضای باز نیز هست و بنابراین نور مستقیم خورشید را می‌پسندد و از جمله گیاهان آفتاب دوست است. اما نور غیر مستقیم زیاد نیز برای آن کافیست. البته باید بدانید که همیشه نیز نور زیاد برای آن مفید نیست و در هنگام ظاهر شدن برگهای جدید، در صورتی که نور شدیدی دریافت کند برگها کوچک رشد می‌کنند و بلند و با فاصله ظاهر نمی‌شوند. در صورتی که سیکاستان در نقطه ای پر نور از خانه قرار دارد، بهتر است برای کج نشدن تنه ی آن به سمت نور، هر هفته گلدان آن را بچرخانید تا همه ی قسمت های آن نور را دریافت کنند.

این گیاه زیبا به رطوبت حساسیتی ندارد و همان رطوبت نسبی محیط برایش کافیست. توجه داشته باشید که اگر محیط زندگی شما خشک است برای تامین رطوبت آن، زیاده روی در آبیاری نداشته باشید و تنها قرار دادن یک ظرف آب در نزدیکی گلدان آن کافیست.

بهترین خاک برای آن خاک ۷ عنصر می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید

برای کود دهی می توانید از کود های سه ۲۰ و اسید هیومیک استفاده کنید
سیکاس رشد کندی دارد و نیازی به تعویض گلدان سالیانه ندارد. اما بهتر است هر ۲ الی ۳ سال یکبار به تعویض گلدان آن اقدام کنید. در هنگام کاشت آن بهتر است طوقه ی آن همواره در بالای خاک قرار بگیرد به این صورت که پیاز آن طوری در خاک کاشته شود که نیمی از آن داخل و نیمه ی دیگر آن بیرون از خاک باشد.