گیاه دیفن باخیا با برگ های پهن و زیبایش از جمله معروف ترین گیاهان آپارتمانی است که قدرت بالایی در تصفیه هوای اتاق دارد. این گیاه همیشه سبز با ارتفاع بلند و برگهای طرحدارش، می‌تواند زیبایی قابل توجهی به دکوراسیون خانه و یا محل کار اضافه کند. همچنین نگهداری آسان، قدرت اکسیژن سازی و تصفیه هوا از جمله ویژگی هایی است که طرفداران زیادی را به سمت دیفن باخیا جذب کرده است. اگر شما نیز به این گیاه زیبا علاقه دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری و ویژگی های دیفن باخیا بیشتر آشنا شوید.

گیاه دیفن باخیا با نام انگلیسی (dumb cane) دارای برگ های پهن، ابلق و طرحدار و بومی مناطق گرمسیری مکزیک ، آمریکای جنوبی و هند غربی است. برگهای دیفن باخیا نوک تیز و بیضی شکل است و طول آنها در محیط باز می‌تواند به ۵۰ سانتی متر برسد. ساقه‌ این گیاه نرم و آبکی است و برگها به رنگ سبز همراه با لکه‌های سفید، کرم و زرد کمرنگ هستند که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالباً بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند.
دیفن باخیا در سایه با نور ملایم و نور غیر مستقیم متوسط تا زیاد بهترین عملکرد و رشد را خواهد داشت. این گیاه در صورت قرار گرفتن در نور کم، به صورت علفی رشد می‌کند و رنگ برگها کمرنگ می‌شود. از قرار دادن دیفن باخیا در نور شدید و مستقیم آفتاب خودداری کنید چرا که آفتاب مستقیم باعث سوختن برگ ها می‌شود. در صورتی که فضای شما دارای نور کم و یا بدون نور طبیعی است نگران نباشید چرا که دیفن باخیا می‌تواند با نور فلورسنت نیز سازگار شود، اگرچه سازگاری آن ممکن است مدتی طول بکشد.

دیفن باخیا نیز مانند گیاهان دیگر به سمت نور خم می‌شود، بنابراین گلدان آن را مرتباً بچرخانید تا نور کافی برای همه قسمت های گیاه فراهم شود و از خم شدن برگها به یک سمت ( سمتی که نور وجود دارد ) جلوگیری شود.

این گیاه در برابر آبیاری بیش از حد حساس است در نتیجه اجازه دهید رویه خاک به اندازه ۲ سانتی متر کامل خشک شود سپس شروع به آبیاری با آب بدون کلر کنید. شایع ترین مشکل این گیاه، رطوبت بیش از حد است. آبیاری بیش از حد یک مشکل رایج در بسیاری از گیاهان خانگی است و دیفن باخیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این گیاه را در خاک سبک با زهکشی بالا بکارید و به آرامی آب دهید، خاک را مرطوب نگه دارید، اما دائما خیس نباشد و تنها رطوبت کمی داشته باشد.

گیاه دیفن باخیا رطوبت بین ۶۰ تا ۹۰ درصد را دوست دارد و گیاهی رطوبت دوست محسوب می‌شود. در صورت کمبود رطوبت برای این گیاه، ساقه و برگهای آن خم شده و می‌افتند و اگر این وضعیت مدام تکرار شود، گیاه از بین می‌رود. بنابراین بهتر است از راههای افزایش رطوبت کمک بگیرید و رطوبت گیاه را تامین کنید. یکی از بهترین راهها، ساخت جزیره برای این گیاه است تا از این طریق رطوبت خود را تامین کنید. استفاده از یک ظرف آب در کنار گیاه و یا غبار پاشی برگها نیز می‌تواند مفید باشد.

بهترین خاک برای آن ترکیب خاک ۷ عنصر با خاک بارک پیت می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید

برای کود دهی می توانید از کود های سه ۲۰ و اسید هیومیک استفاده کنید
گیاهان از طریق سطح برگها تنفس می‌کنند و در صورتی که روزنه های روی برگهایشان توسط گرد و غبار پوشیده شود، نمی‌توانند نفس بکشند و به مرور از بین می‌روند. بنابراین بهتر است هر زمان که برگها غبار آلود شد آنها را با اسفنج یا پارچه مرطوب تمیز کنید. این کار را به آرامی انجام دهید و مواظب باشید که برگها خراشیده نشوند.

نکته : دقت کنید که هنگام انجام این کار بهتر است از دستکش استفاده کنید و مراقب باشید.
دیفن باخیا در کنار فواید بسیاری که به عنوان یک گیاه برای ما به ارمغان می‌آورد، یک گیاه سمی است و در فارسی به سمبرگ معروف است زیرا شیره گیاه دیفن باخیا سمی است و با تماس با نقاط حساس بدن مانند لب تولید تاول و لکنت زبان می‌کند.

همچنین در صورت خورده شدن برگ‌ های این گیاه، دهان و زبان ملتهب و قرمز شده و شروع به سوختن می‌کنند که گاهی دردناک است همچنین میزان بزاق دهان را افزایش می‌دهد و قورت دادن آن را مشکل می‌کند. در موارد شدید مسمومیت، حتی حرف زدن به طور موقت ممکن است دچار اختلال شود.

نکته : در صورتی که از این گیاه نگهداری می‌کنید یا قصد خرید آن را دارید، نگران نباشید چرا که بر اثر تماس دست با برگها مشکلی برای فرد پیش نمی‌آید، اما بهتر است که پس از تماس دست ها را بشویید. تنها بر اثر خوردن و جویده شدن برگها و یا تماس دست با شیره گیاه ممکن است فرد دچار مسمویت شود که در اکثر موارد، مسمومیت‌ با گیاه شدید نیست مگر اینکه مقدار زیادی از برگ گیاه خورده شود. همچنین بهتر است که این گیاه را دور از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی قرار دهید.