بنت قنسول که به آن گیاه کریسمس یا گل یلدا هم می‌گویند، یک گیاه آپارتمانی زمستانی با برگ های سبز و قرمز است که طرفداران زیادی دارد. از این گیاه زیبا و خوشرنگ برای دکوراسیون در منزل ، کلیسا ، دفتر کار و …به خصوص در زمان کریسمس و شب یلدا استفاده می‌شود. این گیاه خواص بسیاری داشته و حتی در مواد غذایی و دارویی هم از آن استفاده می‌کنند.
گیاه بنت قنسول یا Poinsettia و Flower Of Christmas با نام علمی Euphorbia Pulcherrima از خانواده افوربیا و بومی کشور مکزیک است. این گیاه بسیار زیبا از زمان های گذشته تا کنون به خصوص در زمان کریسمس بسیار پرطرفدار است و از نظر تجاری بسیار حائز اهمیت است.

برگ های گیاه بنت قنسول بیضی شکل در رنگ بندی متنوع با لبه های صاف یا کمی دالبر دار است و گل‌های سفید رنگ آن بیش از دو تا شش ماه دوام می‌آورند و فاقد ارزش زینتی هستند. بسیاری از مردم برگهای قرمز رنگ این گیاه را با گلهای آن اشتباه می‌گیرند اما در واقع گلهای بنت قنسول بسیار کوچک است و زیبایی چشمگیری ندارد.

این گیاه زمستان گل است و از اوایل مهرماه شروع به تغییر رنگ برگهای خود می‌کند. بنت قنسول در ایران به گل یلدا معروف است و گزینه مناسبی برای هدیه دادن در فصل های پاییز و زمستان محسوب می‌شود. این گل در دکوراسیون منازل، محل کار، کلیسا و … کاربرد زیادی دارد و به خصوص در زمان کریسمس و شب یلدا بسیار پرفروش است. این گیاه علاوه بر زیبایی، از خواص دارویی هم برخوردار است و در درمان تب و صنعت رنگرزی کاربرد دارد.
گیاه بنت قنسول به نور زیاد علاقه دارد و این شرایط به طور معمول در فصل پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد. نور این گیاه باید غیر مستقیم باشد . دقت کنید که نور مستقیم به گیاه آسیب وارد می‌کند. پنجره های جنوبی و نورگیر ها بهترین مکان برای قرار دادن این گیاه هستند. سبز شدن برگ ها نشان دهنده کمبود نور مورد نیاز گیاه است.

جهت آبیاری گیاه، اجازه دهید رویه خاک تماما خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید و باید بدانید که آبیاری بیش از اندازه منجر به ریزش برگ ها و پوسیدگی گیاه می‌شود. حتما دقت کنید که در هنگام آبیاری، آب بر روی برگ ها ریخته نشود چون باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها می‌شود. برای آبیاری ازآب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

گیاه بنت قنسول دوستار رطوبت است و برای تامین رطوبت آن می‌توانید از روش های مختلف مانند قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه و یا درست کردن جزیره استفاده کنید اما از اسپری کردن بر روی برگ های آن خودداری کنید.

بهترین خاک برای آن خاک ۷ عنصر می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید

برای کود دهی می توانید از کود های گلدهی و سه ۲۰ و اسید هیومیک استفاده کنید
علت ریزش برگ گل کریسمس از پایین:
مشکل از آبیاری غلط و یا کم است. توجه داشته باشید که سوراخ های انتهایی گلدان باز باشند تا آب به راحتی از گلدان خارج شود و خاک نیز از زهکشی خوبی برخوردار باشد. برای آبیاری نیز توجه کنید که آب را بر روی برگ ها نریزید زیرا موجب ایجاد لک بر روی برگ ها می شود و ریزش آن ها میشود. حتما قبل از آبیاری آب را به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن بپرد و حتما دقت کنید که به اندازه ی کافی به این گیاه آب دهید چراکه تقریبا به آب زیادی احتیاج دارد.
علت از بین رفتن رنگ برگ ها و سبز شدن آنها :
بوجود آمدن این عارضه به دلیل پایان یافتن دوره گلدهی این گیاه می باشد و باید تا دوره بعدی گلدهی گیاه و کوتاه شدن روزها صبر کنید. کمبودن نور مورد نیاز گیاه نیز می تواند منجر به سبز شدن برگ ها شود.