برگ انجیری یکی از گیاهان دکوراتیو با ظاهری متفاوت و خاص است که به دلیل فرم ظاهری برگها، در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. این گیاه دارای برگهای پهن با بریدگی های منظم است و در گونه های مختلف این شکاف ها طرحهای متفاوتی به خود می‌گیرند. در صورتی که شما هم از طرفداران این گیاه زیبا هستید در این مقاله همراه ما باشید تا با نگهداری گیاه برگ انجیری و انواع مختلف آن آشنا شوید.

برگ انجیری با نام علمی ” MONSTERA DELICIOSA ” گیاهی زیبا و پهن برگ، بومی جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا است و تنها بعضی گونه های آن در ایران یافت می‌شود. این گیاه بسیار مقاوم است و گزینه ای مناسب برای افراد مبتدی در زمینه گل و گیاه محسوب می‌شود . ارتفاع برگ انجیری در زادگاهش ممکن است حتی به ۳۰ متر هم برسد. بر روی برگهای این گیاه شکاف و سوراخ هایی وجود دارد که از ابتدا بر رویشان بوده است و کاملا طبیعی اتفاق می‌افتد.

اما دلیل این شکاف ها چیست ؟! جالب است بدانید که این شکاف ها راهیست برای در امان ماندن گیاه از باران های سیل آسا و بادهای شدید زادگاهش و در صورت نبود این بریدگی ها باد و باران امکان رد شدن از برگ را ندارند و در نتیجه سبب شکستگی آن خواهند شد.
گیاه برگ انجیری به دلیل خلقتش در مناطق گرمسیری، برای رشد به محیطی گرم و مرطوب نیاز دارد و نسبت به تغییرات دمایی حساسیت زیادی از خود نشان نمی‌دهد. اما برای سبز ماندن و رشد برگهای جدید و زیبا، شرایط ایده آل دیگری نیز باید برای گیاه فراهم شود که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم :

با توجه به زادگاه گرمسیری این گیاه و سایه اندازی درختان بلند برروی آن ، نور غیر مستقیم و نیم سایه را ترجیح می‌دهد. از قرار دادن این گیاه در مقابل اشعه‌ی مستقیم خورشید خودداری کنید چرا که نور شدید برگهایش را می‌سوزاند. در کنار پنجره نور گیر بهترین شرایط را خواهد داشت و در صورت دریافت نور کم، برگها بی‌رنگ شده و بریدگی های روی خود را از دست می‌دهند.

تنها حساسیت برگ انجیری نسبت به آبیاری زیاد است و حتما باید در فاصله‌ی بین دو آبیاری ۲ الی ۳ سانتی متر از خاک خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری مجدد کنید. در روزهای گرم تابستان تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید و در صورت گرمای شدید هوا بهتر است از راههای افزایش رطوبت هوا مانند غبار پاشی، ساخت جزیره و یا قرار دادن آب در کنار گیاه کمک بگیرید و رطوبت گیاه را تامین کنید تا دچار خشکی برگ نشود.

همانطور که گفته شده، افزایش رطوبت برای گیاهان راههای مختلفی دارد اما بهترین راه ایجاد رطوبت برای برگ انجیری ساخت جزیره است. برای ساخت جزیره زیر گلدانی گیاه را پر از سنگریزه و آب کنید و گلدان را روی سنگها قرار دهید به طوری که انتهای آن با آب در تماس نباشد. از طریق تبخیر آب داخل جزیره و بالا رفتن آن از سورخهای زهکشی گلدان، رطوبت گیاه تامین می‌شود.

در روزهای بسیار گرم می‌توانید برگها را غبار پاشی کنید تا رطوبت مستقیما به گیاه اضافه شود. برای غبار پاشی ترجیحا از آب تصفیه شده و یا آب جوشیده‌ی سرد شده استفاده کنید تا نوک برگها دچار سوختگی نشوند.

استفاده از خاک سبک و آماده کاشت یا کمپوست بهترین خاک است. دقت کنید که خاک برگ انجیری باید زهکشی بالایی داشته باشد تا رطوبت اضافه را به خوبی از خود عبور دهد. ترکیب بارک پیت و خاک ۷ عنصر می تواند خاک مناسبی برای این گیاه باشد که میتوانید آن را از آذر کاکتوس تهیه کنید