گل حنا یا امپیشن از جمله گیاهان گلدار آپارتمانی و زیبا است که برای نگهداری در فضای داخل و یا باغچه بسیار مناسب است. انواع گل امپیشن از خانواده ی بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک هستند و به دلیل گلهای زیبا و رنگارنگ چند سالیست که وارد ایران شده است. قیمت گل حنا بسیار مناسب است و همین امر و زیبایی گلهای آن، این گیاه را به یک گزینه عالی برای هدیه دادن در هر مناسبتی تبدیل کرده است.
این گل چیزی در حدود ۴۰۰ گونه متفاوت دارد و انواع مختلف این گل زیبا ممکن است در ایران یافت نشود اما بودن آن در کنار گیاهان دیگر، زیبایی باغچه را چندین برابر خواهد کرد. ارتفاع بوته های این گل از ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر متغیر است و شکل ظاهری گلها نیز در انواع مختلف تغییر می‌کند. در همه ی آنها گلها در محور بالایی رشد کرده و در انواع نامتقارن ، کلاهخودی، ۵ گلبرگی به صورت منفرد یا خوشه ای ظاهر می‌شود.

درجه حرارت برای رشد گل امپیشن باید ۱۶ تا ۲۶ درجه باشد و اگر محیط رشد آن گرمتر باشد، گلدهی این گل زیبا نیز مداوم تر خواهد بود. اما استراحت و خواب زمستانی حنا را نباید فراموش کرد و در این دوره ممکن است هیچ رشدی نداشته باشد.

بین ۲ آبیاری حتما باید خاک آن کمی خشک شود اما آبیاری منظم برای گل حنا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر می‌خواهید یک گل حنای سالم و پر انرژی داشته باشید، اصلا نباید آبیاری آن را فراموش کنید و باید به اندازه ای آب دهید که فقط چند قطره آب خارج شود.

بهتر است اجازه ندهید تا سطح خاک حنا خیلی خشک شود و ممکن است در روزهای گرم، هر روز و یا یک روز در میان به آبیاری نیاز داشته باشد. توجه کنید که هرچه قدر بوته های داخل گلدان بیشتر باشد، مقدار آبیاری نیز بیشتر خواهد بود. در صورت فراموشی در آب دادن و خشک شدن بعضی از ساقه ها، باید ساقه های خشک را خارج کرده و گلدان را به مدت ۱۰ دقیقه در تشت آب قرار دهید.

گل حنا به سایه مقاوم است و به خوبی رشد کرده و گل می‌دهد. حواستان باشد که این گل را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که سبب خشک و پژمرده شدن برگها می‌شود. تنها نور صبح تا ظهر برای آن کافیست.
گل حنا هوای گرم و مرطوب را می‌پسندد و اگر خاک همیشه مرطوب باشد، رشد گیاه به بیشترین حد خود می‌رسد. برای حفظ و تامین رطوبت این گیاه می‌توانید از انواع راهها استفاده کنید و یا از خزه برروی خاک استفاده کنید تا رطوبت را حفظ کند. همچنین می‌توانید با کمی غبار پاشی برروی برگها، رطوبت مورد نیاز این گل را تامین کنید اما توجه کنید که در زمان غبار پاشی روی گلها آبی ریخته نشود.

بهترین خاک برای آن خاک ۷ عنصر می باشد که می توانید از آذر کاکتوس تهیه کنید