آذر کاکتوس ارومیه

کاکتوس کلکسیونی چیست؟

کاکتوس کلکسیونی چیست؟
به کاکتوس‌هایی که در کشور ما تعداد کمی از آن‌ها وجود دارد و کمتر کسی به سراغ تکثیر آن‌ها رفته است را کلکسیونی میگویند. اغلب کاکتوس‌ها کلکسیونی یا به تازگی بذر یا گیاه آن‌ها وارد کشور شده یا سن بسیار بالایی دارند. کاکتوس‌هایی مانند آریو،دیسکو، آستریاس، تفرو، لوفوفورا، هاورتیا، اوبلمانیا و بسیاری دیگر از گونه‌های کمیاب دیگر در کشور ما کلکسیونی محسوب می‌شوند البته یک عامل دیگر در کلکسیونی شدن کاکتوس‌ها نقش دارد و آن هم ابلق یا دفرمه شدن آن‌ها است.کاکتوس‌های بسیار کمی که از طریق کاشت بذر تکثیر می‌شوند شانس آن را دارند که با ابلق یا دفرمه شدن خود را در رده کاکتوس‌های کلکسیونی قرار دهند.

علت گرانی کاکتوس کاکتوس کلکسیونی؟
کم بودن عامل گرانی هر چیزی از جمله کاکتوس است مثلاً وقتی از یک کاکتوس در ایران چند عدد بیشتر وجود ندارد پس قطعاً به علت کم یابی ارزش بالایی خواهد داشت. سن بالا هم عامل گرانی کاکتوس است کاکتوس‌هایی در مجموعه‌های کلکسیونرهای بزرگ ایران وجود دارد که که سن آن‌ها بیشتر از ۴۰ سال است و در ایران این سن بالا عامل تک بودن محسوب می‌شود بنابراین این کاکتوس‌ها ارزش بالایی دارند.

در ایران چه کاکتوس‌هایی کلکسیونی هستند؟
کاکتوس‌هایی مانند دیسکو – اوبلمانیا – آریو – آستریاس برخی از گونه های ژیمینو، فرو و سایر گونه های خاص به علت کم بودن در ایران کلکسیونی محسوب می‌شوند و بذر آن‌ها نیز نسبت به سایر واریته ها از قیمت بالاتری برخوردار است. برای خرید بذر کاکتوس های خاص اینجا کلیک کنید.

پس امروز علت گران بودن بعضی از از واریته های کاکتوس را میدانیم و علت آن که به آن ها اسم کلکسیونی داده شده است البته ناگفته نماند که تمام کاکتوس‌ها دارای ارزش هستند و وجود کاکتوس‌های کلکسیونی باعث کاهش ارزش سایر کاکتوس‌ها نمی‌شود.

کاکتوس‌های فیلدار دارای ارزش بیشتری نسبت به سایر کاکتوس‌ها به دلیل مشخص بودن تاریخچه گیاه هستند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*